در مورد اهمیت و جایگاه سبک زندگی همین بس که گفته شود بشر امروزی معنای خود را در سبک زندگی جستجو می کند، به این معنا که انسان ها خود را در شکل زندگی معنا می کنند، از شکل زندگی تأثیر می‌پذیرند و در همان مسیری قدم می گذارند که شکل زندگی آن ها را به آن مسیر راهنمایی می کند. مفهوم سبک زندگی از زمره مفاهیمی است که پژوهشگران حوزه جامعه شناسی و مطالعات فرهنگی برای بیان پاره ای از واقعیت های فرهنگی جامعه آن را مطرح و به کار می برند و دامنه به کارگیری آن در ادبیات علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی رواج زیادی یافته است.
قطعاً هر پدیده، زمانی می تواند اسلامی باشد یا از مصادیق سبک زندگی اسلامی به شمار رود که در معارف و سنت اسلامی ریشه داشته باشد. در واقع سبک زندگی اسلامی، آن بخش از رفتارهایی است که افزون بر آن که نباید با فقه و شریعت مخالف باشد، باید منظومه فکری، معرفت شناسی و هستی شناسی مسلمانان برآید.
به همین منظور سبک زندگی بر پایه احادیث و روایات و تطبیق آن با زمان حاضر ارائه گردیده است.

معنویت

سلامت معنوی محور اصلی سبک زندگی اسلامی است. از مهمترین مسائل مورد توجه در نظام تعلیم و تربیت اسلامی، رشد شخصیتی متعادل و سلامت معنوی است. سلامت چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی و به ویژه سلامت معنوی در فرهنگ متعالی اسلامی به عنوان یک ارزش مطرح شده است. در آموزه های دینی و قرآنی راه کشف و تقویت سلامت معنوی با عبادت و پرستش معبود حاصل می شود. زیراعبادت نوعی مراقبه و استعلای وجود است که برای فعلیت بخشیدن به تمامیت خویش که همان خود شکوفایی است معنا می گیرد. با توجه به این که ، از مهم ترین شاخه های سبک زندگی اسلامی ایمان و عمل صالح است و برای رسیدن به حیات طیبه یا کامل ترین سبک زندگی اسلامی نیازمند هر دوی آن ها خواهیم بود.

روابط اجتماعی

سبک زندگی از جمله مفاهیم معروفی است که جامعه‌شناسان مسلمان و غیرمسلمان، آن را در ادبیات علوم اجتماعی به کار برده و مجموعه مدل‌ها و الگوهای رفتاری هر فرد در زندگی اجتماعی می‌دانند، به عبارتی سبک زندگی محتوای روابط و تعاملات یک فرد در جامعه‌ی کوچک و بزرگ پیرامون اوست. بنای دین اسلام، توصیه بر حفظ کیان خانواده و حسن رفتار آدمی و نیکویی کردار و احترام و تکریم در روابط با دیگر انسان‌هاست و آموزه‌هایی که در قرآن بدان اهتمام ورزیده شده و لسان معصومین(ع) آن را تفسیر و تحلیل کرده است، تمامی شئونات زندگی یک فرد را در جامعه در بر می‌‌گیرد این خود به آن معناست که یک مسلمان اگر پایبند به اصول اخلاقی و توصیه‌های دینی خویش باشد، همواره بی‌نیاز از دیگر فرهنگ‌هاست. اسلام در بحث روابط خانوادگی و اجتماعی نیز توصیه‌های فراوانی دارد از قبیل حفظ حقوق انسان ها، حسن خلق، اعتدال و میانه روی و …

تغذیه و سلامت

غذا و تغذیه در آموزه های دینی همچون سایر موضوعات ، مورد توجه قرار گرفته است . مبداء پیدایش غذا از جانب خداوند است که جهت تندرستی ، تداوم حیات و توانمندی در انجام تـکـالیـف بـه انـسـان عـطا شده است. قریب به 250 آیه قرآنی و هزاران روایت از معصومین عـلیـهـم السـلام بـر اهـمـیـت غـذا و تـغـذیـه دلالت مـی کـنـنـد. رهنمودهاي اسلام در رابطه با تغذيه ،تنها سلامت جسم را تضمين نمي کنند. بلکه تضمين کننده سلامت روح انسان ها نيز مي باشند. از آنجايي که عقل وعلم به همه رازهاي آفرينش احاطه ندارند، ممکن است حکمت بر خي از رهنمودهاي اسلام براي دانش امروز مجهول باشد. ولي اين به معناي بي دليل بودن اين رهنمودها نيست.

خانواده اسلامی

نقش و کارکرد خانواده در مسیر بالندگی و تعالی جامعه اسلامی از جمله موضوعاتی است که در دهه های اخیر، با تحولاتی که در عرصه های مختلف جمعیتی، اقتصادی، و سیاسی رخ داده است با چالش ها و فرصت هایی مواجه شده است که تأمل و پژوهش را بیش از پیش طلب می کند . موضوعاتی چون تغییر در شیوه های همسرگزینی، بالارفتن سطح تحصیلات زوج ها و تغییر سن ازدواج، ، تغییر نقش زنان در خانواده و اجتماع، تغییر در میزان درآمد خانواده و وضعیت معیشتی آنها، تغییر الگوهای زندگی و تنوع در سبک زندگی، شیوه‌های تربیتی والدین، حجم و جمعیت خانواده، گسترش رسانه ها و تأثیر شبکه های مجازی بر خانواده، باورهای دینی و رفتار نهادهای دینی و ده ها عامل دیگر وجود دارند، که می‎توانند بر روی آینده خانواده و نسبت آن با جامعه تاثیر بگذارند.

 

فرهنگ مصرف

بی گمان مصرف، به خودی خود نه تنها پدیده‌ای ناپسند نیست که بسیار بایسته و لازم است؛ چرا که مصرف، یکی از شیوه‌های جایگزین ناپذیر برای پاسخگویی به نیازهای طبیعی و غریزی انسان است که بدون آن، حیات مادی و معنوی انسان‌ها دستخوش آشفتگی و نابسامانی خواهد شد و معیشت انسان، لذت و لطف خود را از دست خواهد داد؛ اما نکته اینجاست که گاهی مصرف شکل طبیعی خودش را از دست داده، به جای آنکه به عنوان یک پدیده حیاتی در خدمت انسان باشد، انسان به خدمت او در می‌آید. بدین‌گونه وسیله به هدف تبدیل می‌شود و همه قوای مادی و معنوی انسان که باید با مصرف درست به اوج تکامل و تعالی برسد، بر اثر مصرف‌زدگی در سراشیبی سقوط قرار گیرد. همچنین زمینه انواع تباهی‌ها و ناهنجاری‌ها فراهم می‌آید. از اینجاست که ضرورت در اصلاح الگوی مصرف آشکار می‌شود. از طرفی مصرف یکی از شاخص‌های اصلی سبک زندگی محسوب می‌شود به طوری که بعضی از صاحب‌نظران، سبک زندگی را به معنای نحوه مصرف و کیفیت و کمیت آن دانسته‌اند. لذا الگوی مصرف نقش تعیین‌کننده‌ای در سبک زندگی انسان‌ها دارد و از آنجا که اسلام در این زمینه «بایدها و نبایدها» و توصیه‌های زیادی ارائه کرده است و الگوی متفاوتی را مبنی بر جهان‌بینی خود معرفی می‌کند. بنابراین می‌توان سبک زندگی ویژه‌ای را در این حوزه برای جامعه شهروندی استنتاج کرد.

سرگرمی

شبکه های مختلف ماهواره ای، کمپانی‌های بزرگ فیلم‌های سینمایی و شرکت‌های عظیم انیمیشن سازی و بازی‌های رایانه ای به گونه ای سردمدار ترویج سبک زندگی هستند که خاص تفکر خودشان است و لذا می‌بینیم ۱۴۸ شبکه ماهواره ای فارسی زبان راه اندازی شده که هیچ کدام بی هدف و تنها جهت سرگرم کردن مردم راه اندازی نشده‌اند. همچنین امروزه بازی های رایانه ای از مهم ترین سرگرمی های گریز ناپذیر افراد جامعه در هر رده سنی شده است. تاثیر بازی های رایانه ای و موبایلی نسبت به فیلم و محصولات رسانه ای دیگر، قطعا بیشتر است. به عبارت دیگر بهترین فیلم حتی جایزه اسکار را نیز گرفته باشد، فرد نهایتا تا سه نوبت این فیلم را تماشا می کند و برای بار چهارم اشتیاقی به دیدن آن ندارد اما در مورد بازی این طور نیست. گاهی کاربر یک بازی را تا حدود یک سال بازی می کند و با شخصیت های آن خو گرفته و همزادپنداری می کنند و با این بازی ها در واقع زندگی کرده و خود را به جای آن شخصیت می گذارند. لذا در مقابل می بایست فیلم ها و سرگرمی هایی در جهت پیشبرد اهداف اسلامی و نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی برای نسل نوجوان و جوان تولید کرد.